De 90. årlige Oscar-nomineringer er her

Kunst & Kultur

Getty Images

Oscar-nomineringerne i 2018 er endelig ankommet! Tiffany Haddish og Andy Serkis annoncerede de heldige nominerede i morges:

Indstil dine alarmer! Æret for at blive bedt af @TheAcademy om at annoncere # Oscars2018-nomineringerne med @TiffanyHaddish https://t.co/XOrxAd76r0



hyben til ansigt
- Andy Serkis (@andyserkis) 22. januar 2018

De 90. årlige Academy Awards udsendes søndag 4. marts kl. 17.00. PST / 8 p.m. EST. Værten Jimmy Kimmel vender tilbage til scenen på Hollywoods største aften, der vil ære årets fremtrædende film.



Se den fulde liste over nominerede her:

Bedste billede

  • Kald mig ved dit navn
  • Mørkeste time
  • Dunkirk
  • Gå ud
  • Lady Bird
  • Fantomtråd
  • Posten
  • Vandformen
  • Tre billboards uden for Ebbing, Missouri

    Bedste skuespiller

    • Timothée Chalamet, Kald mig ved dit navn
    • Daniel Day Lewis, Fantomtråd
    • Daniel Kaluuya, Gå ud
    • Gary Oldman, Mørkeste time
    • Denzel Washington, Roman J. Isreal, Esq

      Bedste skuespillerinde

      • Sally Hawkins, Vandformen
      • Frances McDormand, Tre billboards uden for Ebbing, Missouri
      • Margot Robbie, Jeg, Tonya
      • Saoirse Ronan, Lady Bird
      • Meryl Streep, Posten

        Bedste skuespillerinde

        • Mary J. Blige, Mudbound
        • Octavia Spencer, Vandformen
        • Allison Janney, Jeg, Tonya
        • Laurie Metcalf, Lady Bird
        • Lesley Manville, Fantomtråd

          Bedste skuespiller

          • Willem Dafoe, Florida-projektet
          • Woody Harrelson, Tre billboards uden for Ebbing, Missouri
          • Richard Jenkins, Vandformen
          • Christopher Plummer, verdens penge
          • Sam Rockwell, Tre billboards uden for Ebbing, Missouri

            Bedste instruktør

            • Dunkirk, Christopher Nolan
            • Gå ud, Jordan Peele
            • Lady Bird, Greta Gerwig
            • Fantomtråd, Paul Thomas Anderson
            • VandformenGuillermo del Toro

              Bedste animerede spillefilm

              • Breadwinner
              • kokosnød
              • Ferdinand
              • The Boss Baby
              • Kærlige Vincent

                Bedste kinematografi

                • Bladerunner 2049
                • Mørkeste time
                • Dunkirk
                • Mudbound
                • Vandformen

                  Bedste kostumedesign

                  • Skønheden og Udyret
                  • Mørkeste time
                  • Fantomtråd
                  • Vandformen
                  • Victoria & Abdul

                    Bedste produktionsdesign

                    • Skønheden og Udyret
                    • Bladerunner 2049
                    • Mørkeste time
                    • Dunkirk
                    • Vandformen

                      Bedste lydredigering

                      • Baby Driver
                      • Bladerunner 2049
                      • Dunkirk
                      • Vandformen
                      • Star Wars: The Last Jedi

                        Bedste lydmixing

                        • Baby Driver
                        • Bladerunner 2049
                        • Dunkirk
                        • Vandformen
                        • Star Wars: The Last Jedi

                          Bedste animerede kortfilm

                          • Kære basketball
                          • Have leg
                          • Lou
                          • Negativ plads
                          • Revolting Rhymes

                            Bedste originale score

                            • Dunkirk
                            • Fantomtråd
                            • Vandformen
                            • Star Wars: The Last Jedi
                            • Tre billboards uden for Ebbing, Missouri

                              Bedste visuelle effekter

                              marella agnelli død
                              • Bladerunner 2049
                              • Guardians of the Galaxy Vol 2
                              • Kong: Skull Island
                              • Star Wars: The Last Jedi
                              • Krig for abernes planet

                                Bedste filmredigering

                                • Baby Driver
                                • Dunkirk
                                • Jeg, Tonya
                                • Vandformen
                                • Tre billboards uden for Ebbing, Missouri

                                  Bedste makeup og hårstyling

                                  • Mørkeste time
                                  • Victoria & Abdul
                                  • Spekulerer

                                    Bedste Live Action Short

                                    • DeKalb Elementary
                                    • The Eleven O'Clock
                                    • Min nevø Emmett
                                    • Det stille barn
                                    • Alle mennesker / os alle

                                      Bedst tilpasset manuskript

                                      • Kald mig ved dit navn
                                      • Katastrofekunstneren
                                      • Logan
                                      • Molly & ss-spil
                                      • Mudbound

                                        Originalt manuskript

                                        • Den store syge
                                        • Gå ud
                                        • Lady Bird
                                        • Vandformen
                                        • Tre billboards uden for Ebbing, Missouri

                                          Bedste fremmedsprogede film

                                          • Den fornærmelse, Libanon
                                          • Kærløs, Rusland
                                          • On Body and Soul, Ungarn
                                          • Pladsen, Sverige
                                          • En fantastisk kvinde, Chile

                                            Bedste dokumentariske korte emne

                                            • Edith og Eddie
                                            • Heaven is a Traffic Jam på 405
                                            • Heroin (e)
                                            • Knivfærdigheder
                                            • Trafikstop

                                              Bedste dokumentarfunktion

                                              • Abacus
                                              • Står overfor steder
                                              • Icarus
                                              • Sidste mænd i Aleppo
                                              • Stærk ø