Nomineringerne til Tony Award 2018 er endelig her!

Kunst & Kultur

Getty Images

Tidligere i dag blev Tony Award-nomineringerne i 2018 annonceret live af Leslie Odom Jr. og Katharine McPhee på 'CBS This Morning.' Fanfavoritter 'Mean Girls' og 'Spongebob SquarePants: The Musical' fører pakken med 12 nikker et stykke, fulgt hurtigt af 'The Band's Visit' og genoplivningen af ​​'Angels in America', som hver tjente 11.

Denzel Washington, Tina Fey, Andrew Garfield, Amy Schumer og Diana Rigg er blandt de største begyndere, der har fået nikker. Bruce Springsteen, Andrew Lloyd Webber og Chita Rivera vil også modtage ikke-konkurrencedygtige priser.



Tony Awards finder sted den 10. juni i Radio City Music Hall. Josh Groban og Sara Bareilles er vært for aftenen, som sendes live på CBS kl. ET / 7 p.m. CT og forsinket kl. 20 PT.



Læs videre for den fulde liste over nominerede.

Bedste præstation af en skuespiller i en førende rolle i et teaterstykke

Andrew Garfield, 'Engle i Amerika'

Tom Hollander, 'Travesties'

Denzel Washington, 'The Iceman Cometh'

Jamie Parker, 'Harry Potter and the Cursed Child'

Mark Rylance, 'Farinelli and the King'

Bedste præstation af en skuespiller i en førende rolle i et teaterstykke

Glenda Jackson, 'Edward Albees tre høje kvinder'

Condola Rashad, 'Saint Joan'

Lauren Ridloff, 'Børn af en mindre gud'

Amy Schumer, 'Meteorbrusebad'

Bedste præstation af en skuespiller i en førende rolle i en musical

Harry Hadden-Paton, 'My Fair Lady'

Joshua Henry, 'Rodgers & Hammersteins karusel'

Tony Shalhoub, 'Bandets besøg'

Ethan Slater, 'Spongebob SquarePants The Musical'

Bedste præstation af en skuespiller i en hovedrolle i en musical

Lauren Ambrose, 'My Fair Lady'

Hailey Kilgore, 'Once on this Island'

Lachanze, 'Summer: The Donna Summer Musical'

Katrina Lenk, 'Bandets besøg'

Taylor Louderman, 'Mean Girls'

Jessie Mueller, 'Rodgers og Hammersteins karusel'

pimms cocktails opskrift

Bedste genoplivning af et teaterstykke

'Engle i Amerika' af Tony Kushner

'Edward Albee's Three Tall Women' af Edward Albee

'Eugene O'Neill's The Iceman Cometh' af Eugene O'Neill

'Lobby Hero' af Kenneth Lonergan

'Travesties' af Tom Stoppard

Bedste genoplivning af en musikal

'My Fair Lady'

'En gang på denne ø'

Rodgers & Hammersteins 'karrusel'

Bedste spil

'The Children' af Lucy Kirkwood

'Farinelli and the King' af Claire van Kampen

'Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two' af Jack Thorne

'Junk' af Ayad Akhtar

'Latin History for Morons' af John Leguizamo

Bedste musical

'Bandets besøg'

'Frosset'

'Mean Girls'

'Spongebob SquarePants: The Musical'

Den bedste bog af en musikal

Itamar Moses, 'Bandets besøg'

Jennifer Lee, 'Frozen'

Tina Fey, 'Mean Girls'

Kyle Jarrow, 'SpongeBob Squarepants: The Musical'

Bedste originale score

Adrian Sutton, 'Engle i Amerika'

David Yazbek, 'Bandets besøg'

Kristin Anderson-Lopez og Robert Lopez, 'Frozen'

Jeff Richmond og Nell Benjamin, 'Mean Girls'

Forskellige kunstnere, 'Spongebob SquarePants: The Musical'

Bedste præstation af en skuespiller i en featured rolle i et teaterstykke

Anthony Boyle, 'Harry Potter og det forbandede barn, dele et og to '

Michael Cera, 'lobbyhelt'

Brian Tyree Henry, 'lobbyhelt'

Nathan Lane, 'Engle i Amerika'

David Morse, 'Eugene O'Neill's The Iceman Cometh'

Bedste præstation af en skuespiller i en featured rolle i et teaterstykke

Susan Brown, 'Engle i Amerika'

Noma Dumezweni, 'Harry Potter og det forbandede barn, dele et og to'

Deborah Findlay, 'Børnene

Denise Gough, 'Engle i Amerika'

Laurie Metcalf, 'Edward Albees tre høje kvinder'

Bedste præstation af en skuespiller i en featured rolle i en musical

Norbert Leo Butz, 'My Fair Lady'

Alexander Gemignani, 'Rodgers & Hammersteins karusel'

Gray Henson, 'Mean Girls'

Gavin Lee, 'SpongeBob SquarePants: The Musical'

Ari'el Stachel, 'Bandets besøg'

Bedste præstation af en skuespiller i en featured rolle i en musical

Ariana DeBose, 'Summer: The Donna Summer Musical'

Renée Fleming, 'Rodgers & Hammersteins karusel'

Lindsay Mendez, 'Rodgers & Hammersteins karusel'

Ashley Park, 'Mean Girls'

Diana Rigg, 'My Fair Lady'

Bedste naturskønne design af et stykke

Miriam Buether, 'Edward Albees tre høje kvinder'

Jonathan Fensom, 'Farinelli and The King'

Christine Jones, 'Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two'

Santo Loquasto, 'Eugene O'Neill's The Iceman Cometh'

Ian MacNeil og Edward Pierce, 'Engle i Amerika'

Bedste scenisk design af en musical

Dane Laffrey, 'Once On This Island'

Scott Pask, 'Bandets besøg'

Scott Pask, Finn Ross og Adam Young, 'Mean Girls'

Michael Yeargan, 'My Fair Lady'

David Zinn, 'SpongeBob SquarePants: The Musical'

Bedste kostume-design af et teaterstykke

Jonathan Fensom, 'Farinelli and The King'

Nicky Gillibrand, 'Engle i Amerika'

Katrina Lindsay, 'Harry Potter og det forbandede barn, dele et og to'

Ann Roth, 'Edward Albees tre høje kvinder'

Ann Roth, 'Eugene O'Neill's The Iceman Cometh'

Bedste kostumedesign af en musical

Gregg Barnes, 'Mean Girls'

Clint Ramos, 'Once On This Island'

Ann Roth, 'Rodgers & Hammersteins karusel'

David Zinn, 'SpongeBob SquarePants: The Musical'

Catherine Zuber, 'My Fair Lady'

Bedste lysdesign af et teaterstykke

Neil Austin, 'Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two'

Paule Constable, 'Engle i Amerika'

Jules Fisher og Peggy Eisenhauer, 'Eugene O'Neill's The Iceman Cometh'

Paul Russell, 'Farinelli og kongen'

Ben Stanton, 'Junk'

Bedste lysdesign af en musical

Kevin Adams, 'SpongeBob SquarePants: The Musical'

Jules Fisher og Peggy Eisenhauer, 'Once On This Island'

Donald Holder, 'My Fair Lady'

Brian MacDevitt, 'Rodgers & Hammersteins karusel'

Tyler Micoleau, 'Bandets besøg'

Bedste lyddesign af et stykke

Adam Cork, 'Travesties'

Ian Dickinson til autograf, 'Engle i Amerika'

Gareth Fry, 'Harry Potter og det forbandede barn, dele et og to'

Tom Gibbons, '1984'

Dan Moses Schreier, 'Eugene O'Neill's The Iceman Cometh'

Bedste lyddesign af en musical

Kai Harada, 'Bandets besøg'

Peter Hylenski, 'Once On This Island'

Scott Lehrer, 'Rodgers & Hammersteins karusel'

Brian Ronan, 'Mean Girls'

Walter Trarbach og Mike Dobson, 'SpongeBob SquarePants: The Musical'

Bedste retning af et teaterstykke

Marianne Elliott, 'Engle i Amerika'

Joe Mantello, 'Edward Albees tre høje kvinder'

Patrick Marber, 'Travesties'

John Tiffany, 'Harry Potter og det forbandede barn, dele et og to'

George C. Wolfe, 'Eugene O'Neill's The Iceman Cometh'

Bedste instruktion af en musikal

Michael Arden, 'Once On This Island'

David Cromer, 'Bandets besøg'

Tina Landau, 'SpongeBob SquarePants: The Musical'

Casey Nicholaw, 'Mean Girls'

Bartlett Sher, 'My Fair Lady'

Bedste koreografi

Christopher Gattelli, 'My Fair Lady'

Christopher Gattelli, 'SpongeBob SquarePants: The Musical'

Steven Hoggett, 'Harry Potter og det forbandede barn, dele et og to'

Casey Nicholaw, 'Mean Girls'

Justin Peck, 'Rodgers & Hammersteins karusel'

Bedste orkestrationer

John Clancy, 'Mean Girls'

Tom Kitt, 'SpongeBob SquarePants: The Musical'

håndtasker, som enhver kvinde skal eje

Annmarie Milazzo og Michael Starobin, 'Once On This Island'

Jamshied Sharifi, 'Bandets besøg'

Jonathan Tunick, 'Rodgers & Hammersteins karusel'